فروشگاه

کشاورزان زنجانی از کشت قراردادی گندم استقبال کردند.

فهرست مطالب

کشاورزان زنجانی از کشت قراردادی گندم استقبال کردند.

1401/11/06

روز پنجشنبه به گزارش خبرگزاری در زنجان ولی الله زمانی اظهار داشت:اجرای طرح کشت قراردادی محصولات کشاورزی از جمله گندم یکی از برنامه های مهم جهادکشاورزی است. اجرای این طرح به نفع کشاورزان بوده و بدون شک مزایای آن نصیب خود آنها میشود.

ایشان فرمودند: اجرای طرح کشت قراردادی گندم با هدف حمایت از کشاورزان در استان میباشد که مزایای خوبی در آن دیده میشود. با استفاده از آن گندمکاران میتوانند محصول خود را با سهولت بیشتری تولید کنند و در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل دهند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: با اینکه این طرح در کشور و این استان با تاخیر انجام شده است اما کشاورزان استقبال خوبی از این طرح کردند. در این طرح از کشاورزان استان حدود 80 درصد که مشمول کشت آبی قراردادی بودند شرکت کردند و از 18 هزار و 500 هکتار گندم ابی 14 هزار و 600 هکتار با دو هزار کشاورز در سامانه کشت قراردادی ثبت شده است.

ایشان افزود: از بیمه محصول در کشت قراردادی از سوی دولت پرداخت میشود و بهینه کردن تولید ، افزایش بهره وری و افزایش عملکرد در واحد سطح از اهداف دولت و جهاد کشاورزی است.

زمانی اشاره ای به مزایای این طرح کرد و گفت: علاوه بر روش های موجود ، استفاده از نهاده های کشاورزی ، بیمه محصولات و کرایه حمل 100 هزارتومان به ازای هر تن برای کشاورزان در زمان تحویل است.

ایشان به کشاورزانی که در این طرح شرکت نکرده اند گفت: با توجه به اینکه فصل کشت گندم در سال جاری از دست رفته بود اما با توجه به ثبت 80 درصد سطح آبی ثبت شده در سامانه از میانگین و نرم کشوری بالاتر هستیم.

ایشان تصریح کرد: اطلاعات دولت نسبت به گندم تولیدی در کشور با اجرای این طرح افزایش پیدا میکند. دولت میداند با اجرای این طرح چه مقدار گندم در داخل کشور موجود است و اگر کسری یا افزایش وجود داشته باشد نسبت به واردات یا صادرات اقدام کند.

زمانی ادامه داد: برای برنامه ریزی کلان کشوری در سطح کلی دولت کشت قراردادی را در سایر محصولات در آینده اجرایی خواهد کرد تا از نوسانات قیمت به ویژه در محصولات جالیزی مثل سیب زمینی و گوجه فرنگی که در سال های اخیر شاهد افزایش یا کاهش شدید قیمت آنها بودیم جلوگیری کند.