فروشگاه

150 هکتار باغ مدرن زیتون در قزوین ایجاد شد.

فهرست مطالب

150 هکتار باغ مدرن زیتون در قزوین ایجاد شد.

1401/09/17

روز پنجشنبه به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز قزوین مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی قزوین گفت: این باغ ها متراکم و از ارقام جدید بوده است که بصورت مکانیزه برداشت و مجهز به آبیاری نوین است.

ایشان افزود: در هر هکتار باغات متراکم و مدرن زیتون 800 تا 1 هزار و 600 نهال کشت میشود که افزایش چشمگیری نسبت به باغ های معمولی دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: برنامه داریم به سطح باغات مدرن زیتون در استان قزوین در طی 2 سال حدود 500 هکتار بیافزاییم.

افزود: تولید این محصول با توجه به کاهش قیمت تمام شده به سود باغداران منجر شده است.

وی گفت: یکی از دلایل اینکه باغداران زیتون در کشور ما قادر به رقابت با کشورهای اروپایی تولید کننده این محصول نیستند، هزینه های بالای تولید و قیمت تمام شده است که با جوان سازی باغ ها این مشکل مرتفع می شود.

تاکیید کرد: تمام مکانیزه برداشت زیتون از سوی بخش خصوصی کشورهای اروپایی برای نخستین بار اخیرا خریداری شده و در آینده نزدیک وارد کشور میشود که در باغات زیتون مورد استفاده خواهد گرفت.

مدیر باغبانی خبر از برنامه اصلاح و جوان سازی باغات زیتون داد و افزود: به زودی این طرح عملیاتی میشود و با همکاری بنیاد برکت قرار است باغ های کهن سال زیتون قزوین جوان سازی شود. برای اجرای این طرح اعتبار 50 میلیارد ریالی در قالب تسهیلات در نظر گرفته شده است.

ایشان یادآوری کرد: علاوه بر توسعه باغات مدرن تاکنون عملیات جوان سازی باغات زیتون در سطح 400 هکتار انجام شده است.

دومین قطب تولید زیتون در کشور استان قزوین میباشد که دارای 9 هزار و 750 هکتار باغ زیتون میباشد.