فروشگاه

کاهش 10 الی 15 درصدی سالیانه سیب زمینی در اردبیل

فهرست مطالب

کاهش 10 الی 15 درصدی سالیانه سیب زمینی در اردبیل

1401/11/27

روز پنجشنبه رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی اردبیل در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: کشت سیب زمینی به دلیل کمبود آب هر سال 10 الی 15 درصد در اردبیل کاهش میابد.

در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی حسین پیرموذن به کاهش کشت سیب زمینی در اردبیل اشاره کرد و گفت: 1 میلیون و 200 هزار تن محصول سیب زمینی در اردبیل در 5 سال گذشته تولید میشد که از این میزان به 680 هزار تن در سال جاری رسیده است.

ایشان افزود: مجوز آبیاری بصورت عادلانه باید صادر شود. برای افزایش کاشت سیب زمینی باید آب مورد نیاز سیب زمینی کاران تامین شود.

پیرموذن یادآور شد: در استان به دلیل نبود امکانات لازم زیرساخت های صنایع تبدیلی و تامین مواد اولیه فراهم نشده است. در بحث کشت سیب زمینی نژاد آگروپا تنها در اردبیل تولید میشود که قابلیت صادرات دارد و جزو گران ترین سیب زمینی در دنیا محسوب میشود.

ایشان به ضرورت بازسازی ماشین آلات واحدهای تولیدی استان با هدف رقابت در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: برای اینکه در استان محصولات صادراتی با زمان ماندگاری بالا تولید شود باید علاوه بر ایجاد صنایع تبدیلی تجهیزات و ماشین الات واحدهای تولیدی هم لازم است نوسازی شود.

در پایان رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع معادن و کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: در استان در حوزه کشاورزی ایجاد صنایع تبدیلی بیشتر در مورد سیب زمینی تحقق یافته اما هنوز توجه کافی به این موضوع در زمینه فرآورده های دیگر از جمله تولیدات دامی نشده است.