فروشگاه

فواید اسید هیومیک مایع

فهرست مطالب

فواید اسید هیومیک مایع

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

اسید هیومیک در واقع از تجزیه بقایای مواد آلی یا ارگانیک مثل گیاهان به وجود می آید. اسید هیومیک ها مولکول هایی با زنجیره های بلند و قهوه ای رنگ و سنگین وزن هستند. به طور کلی همه آنها فقط اسید نیستند. این نام صرفا به خاطر ترکیبات پیچیده ای از اسید های متنوع است به آن داده شده است . ضمنا تمامی آنها در آلکالین نیز محلول هستند. اسید هیومیک به طور طبیعی در چرخه حیات وجود دارد و در هر اکوسیستمی چه در خاک و چه در آب موجود است. در این مقاله قصد داریم تا فواید اسید هیومیک مایع را دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم.

اسید هیومیک چگونه به وجود می آید؟

وقتی گیاهان و یا حیوانات می میرند بقایای آنها در طبیعت باقی می ماند و تبدیل به خوراک موجودات کوچکتر مثل باکتریها و قارچها و کرم های خاکی و حتی حشرات می شوند. این فرآیند تغذیه و تغییر ماده طی فرآیند گوارش از لاشه موجودات تا زمانی اتفاق می افتد که در نهایت ماده ای به وجود می آید که دیگر قابل تجزیه نیست. این ماده همان هوموس یا گیاخاک است و این فرآیند نیز هوموسی شدن نام دارد. هوموس در کل سه بخش دارد:

اسید هیومیک مایع
اسید هیومیک چگونه به وجود می آید؟
 1. هیومیک اسید
 2. فولوویک اسید
 3. هیومین

هیومین و فولوویک اسید نقش بسیار سازنده ای در ساختار خاک و انتقال ریزمغذی ها برای گیاه دارند و برای خاک بسیار مفیدند.

 

 

 

منشا هیومیک اسید از کجاست؟

همانطور که در بالا گفته شد بقایای گیاهان و جانوران یک اکوسیستم مرطوب در طی سالیان دراز با تجزیه و تغییر شکل تبدیل به ته نشست هایی می شوند که به مرور زمان به اعماق زمین رفته و تحت فشار زیادی قرار می گیرند.

اسید هیومیک مایع
منشا هیومیک اسید از کجاست؟

ممکن است طی فرآیند های زمین شناسی دوباره این مواد به سطح بیایند  و با اکسیژن واکنش دهند که در این صورت ارزش آنها بسیار بالاتر رفته و هیومیکی که تولید می کنند بسیار با کیفیت تر است. در نهایت سنگی به نام لئوناردیت یا لیگنیت به وجود می آید که منبع غنی از اسید هیومیک می باشد.

 

 

 

 

چرا اسید هیومیک برای خاک لازم است؟

انسان در طی سالیان دراز با استفاده مداوم و غیر اصولی از زمین های کشاورزی باعث فقیر شدن خاک و از دست رفتن مواد مغذی آن شد.

این امر به مرور زمان باعث فرسایش خاک و در نهایت کاهش مواد با ارزش خاک شد. با ظهور کودهای کشاورزی شیمیایی نیز مواد مضر و سمی خاک ها را دچار آلودگی کردند تا جایی که دیگر توانی برای زمین های کشاورزی باقی نماند. از لحاظ علمی خاکی برای کشاورزی مناسب است که در حدود 2 الی 6 درصد مواد ارگانیک داشته باشد. خوشبختانه در کشاورزی مدرن امروز کشاورزان اهمیت هیومیک اسید را میدانند و هر ساله زمین هایشان را بوسیله این کود تقویت می کنند. اسید هیومیک به عنوان یک کود کامل می تواند تقریبا تمام نیازهای گیاه را مرتفع کند.

خواص و فواید اسید هیومیک پودری

 1. افزایش میزان جذب مواد ریز مغذی

  اسید هیومیک مایع
  خواص و فواید اسید هیومیک پودری
 2. افزایش ظرفیت نگه داری آب در خاک
 3. بهبود ساختار فیزیکی و شیمیایی خاک
 4.  تحریک و افزایش فعالیت های میکروبی خاک
 5. تنظیم اسیدیته خاک
 6. حذف مواد سمی موجود در خاک
 7. کمک به حذف شدن (کلروز) بوسیله افزایش جذب آهن
 8. مقاوم کردن گیاه نسبت به بیماریها و تنش های محیطی
 9. تحریک رشد ریشه و بهبود رشد
 10. افزایش فرآیند جوانه زنی گیاه

اسید هیومیک مایع نوع محلول هیومیک اسید می باشد که به دلیل محلول بودن ،سرعت جذب بالاتری داشته و همچنین می توان همراه با آن سایر کودها و ریزمغذی ها را نیز به گیاه رساند.

اسید هیومیک مایع را می توان با روش های آبیاری قطره ای یا محلول پاشی و یا آبیاری مستقیم استفاده نمود. توصیه می شود اسید هیومیک را تنها از مراکز معتبر تهیه بفرمایید و قبل از خرید اسید هیومیک حتما از خلوص آن اطمینان حاصل کنید.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یابه آدرسtaminnahade.com مراجعه کنید