فروشگاه

پلت مرغی و کاربرد آن در کشاورزی

فهرست مطالب

پلت مرغی و کاربرد آن در کشاورزی

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

کشاورز های زیادی از خواص کود های ارگانیک آگاه هستند و ترجیح می دهند به جای کود های شیمیایی از کود های طبیعی استفاده کنند. یکی از این کود های ارگانیک پلت مرغی می باشد که از فضولات مرغ به دست می آید. این نوع کودها بسیار دوستدار محیط زیست می باشند و با دارا بودن مهمترین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه و بدون داشتن مواد سمی و مضر بهترین انتخاب می باشند.
پلت مرغی منبع غنی از ریزمغذی ها و ویتامین های مورد نیاز گیاه می باشد و این نوع کود نسبت به کودهای حیوانی کلسیم ، پتاسیم ، فسفر و نیتروژن بیشتری دارد و نسبت به حجم نیز خرید آن به صرفه تر است.

پلت مرغی چگونه بدست میاید؟

مرغداری ها فضله های مرغ هایشان را به صاحبان صنعت تولید کود میفروشند و بدینوسیله مواد اولیه این کود تامین میشود. در قدم بعدی فضله ها کاملا خشک م

یشوند و در طی یک فرآیند ضدعفونی کننده تمام آلودگی هایشان از بین میرود و در نهایت به پودر تبدیل میشوند. در مرحله بعدی دوباره میکروب کشی و سمزدایی شده و سپس به شکل پلت درمی آیند و پس از بسته بندی به بازار عرضه میشوند.
پلت مرغی به دلیل بافت نرمی که دارد به آسانی برای خاک قابل جذب است و به خوبی با آن ترکیب میشود.

کاربرد پلت مرغی چیست؟

این نوع کود در تمام مزارع و باغات و برای هر محصولی مفید است. این کود میزان رشد و کیفیت هر محصولی را بهبود میبخشد و چون بسیار راحت با خاک مخلوط و آن را غنی میکند میتواند ظرفیت نگه داری آب در خاک را به حداکثر برساند. این کود منبع غنی نیتروژن است که ماده ضروری برای رشد گیاه میباشد و برای محصولات برگ دار مثل کلم ،کدو ،ذرت ،کرفس و ریواس حیاتی میباشد و علاوه بر این خاصیت هوموسی آن میتواند خاک را جانی دوباره ببخشد. بنابراین این نوع کود برای زمین هایی که پشت سرهم کشت دارند انتخابی ضروری است.

 

پلت مرغی به عنوان یک کود ارگانیک چه ویژگی هایی دارد؟

 1. پلت مرغی آرام زهش است یعنی با خاصیت بافتی که دارد مواد مغذی درون خود را به تدریج و با هر بار آبیاری به خاک تزریق میکند. بنابراین میتوان به مدت طولانی روی آن حساب کرد.
 2. میزان نیتروژن بالای پلت مرغی آن را گزینه ای حیاتی برای کود دهی به انواع مزارع و باغات میکند و برای تقویت درختان خسته نیز بسیار مناسب است.
 3. دسترسی به پلت مرغی آسان است به دلیل اینکه تولید آن فرآیند پیچیده ای لازم ندارد و ماشین آلات خاصی برای تولید آن نیاز نیست. همین امر پلت مرغی را به یکی از ارزان ترین و قابل دسترس ترین کودهای ارگانیک میکند.

  پلت مرغی
  ویژگی های پلت مرغی
 4. پلت مرغی میتواند قابلیت ذخیره رطوبت خاک را تا حد فوق العاده ای افزایش دهد. در کشور ما نیز دغدغه آب همیشه در اولویت مسایل مهم کشور بوده است و خشکسالی های اخیر باعث شده تا کشاورزان زیادی برای کنترل آب مصرفی خود به پلت مرغی روی بیاورند.
 5. فسفر موجود در پلت مرغی با تاثیر بر روی ریشه توسعه آن را بهبود بخشیده و همچنین فسفر برای مراحل بعدی رشد گیاه نیز لازم است.
 6. پلت مرغی سرشار از پتاسیم است و پتاسیم یکی از مواد غذایی اصلی برای رشد گیاه و افزایش کیفیت محصول گیاه میباشد و پلت میتواند نیاز خاک به پتاسیم را برطرف کند.
 7. منبعی غنی از میکروارگانیسم های مفید است و با داشتن آن هم تنوع بیولوژیکی را افزایش میدهد و هم سرعت جذب مواد غذایی را بالا میبرد.
 8. در پایان باید اشاره کرد که کود پلت مرغی به هیچ عنوان آلودگی نداشته و عاری از هرگونه سم و یا سایر مواد شیمیایی میباشد و به عنوان یک کود دوستدار محیط زیست محبوبیت زیادی در بین کشاورزان دارد.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به آدرس taminnahade.com مراجعه کنید