فروشگاه

آشنایی با کود اسید هیومیک

فهرست مطالب

آشنایی با کود اسید هیومیک

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

اسید هیومیک را معمولا از فرآوری سنگی به نام لئوناردیت به دست می آورند. این ماده حاصل تجزیه فراوان مواد حاصل از باقیمانده گیاهان و جانورانی است که در زمان های دور میزیسته اند. برای آشنایی بیشتر با کود اسید هیومیک لطفا در این مقاله با ما همراه باشید.

اسید هیومیک منبع غنی از هوموس می باشد که ماده ای بسیار حائز اهمیت در افزایش کیفیت محصولات در کشاورزی می باشد. البته هیومیک به غیر از کشاورزی کاربرد های دیگر نیز دارد که می توان برای مثال به تولید خوراک دام، تصفیه آب و پساب ،تولید برخی داروها و پتروشیمی اشاره کرد.

کاربرد اسید هیومیک در کشاورزی مدرن

این کود آلی نقش مهمی در رشد گیاهان دارد . همچنین محدودیت مصرف ندارد و برای هر محصولی در هر زمانی مناسب است. این نهاده در زمین هایی که با مشکل شوری و PH قلیایی و وجود آهک مواجه هستند، ارزش بسیار بالاتری دارد. زیرا با خاصیت اسیدی خود می تواند ph خاک را تنظیم کرده و بدین ترتیب میزان شوری خاک را نیز کاهش دهد.

کاربرد اسیدهیومیک
کاربرد اسید هیومیک در کشاورزی مدرن

در مناطق گرمسیر و کم بارش نیز اسید هیومیک با فعال کردن میکروارگانیسم های خاک می تواند ظرفیت نگهداری آب درون خاک را بالا ببرد.
امتیاز دیگر این کود آن است که می توان با تمام دستگاه ها و تمام روش های کود دهی از آن استفاده کرد. چه قصد چالکود در باغ خود را داشته باشید ،چه بخواهید مستقیما با آب آبیاری مخلوط کنید و چه تمایل به محلول پاشی داشته باشید هیومیک اسید یکی از بهترین انتخاب ها است.

 

 

 

 

 

بهترین زمان مصرف اسید هیومیک و نحوه استفاده آن

بر خلاف کودهای شیمیایی که اکثرا باید در زمان خاص خود مصرف شوند ، هیومیک اسید هیچ گونه محدودیتی برای استفاده در هر زمانی ندارد و همیشه جوابگو و کارساز است.در واقع هیومیک اسید یکی از خود خاک است

خواص اسید هیومیک
بهترین زمان مصرف اسید هیومیک و نحوه استفاده آن

به همین دلیل وجود آن در خاک هیچوقت مضر نیست. البته بهترین زمان برای استفاده ،در هنگام کاشت نهال است که گیاه نیاز زیادی به مواد مغذی دارد. هیومیک اسید باعث افزایش ریشه زنی و توسعه ریشه می شود. همچنین در زمان محصول دهی نیز، گیاه نیاز مبرمی به ریزمغذی ها دارد و هیومیک انتخاب بسیار خوبی است. بنابراین در سال استفاده از اسید هیومیک دوبار توصیه می شود. میزان مصرف این کود نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توان به نوع محصول ،سن محصول ،میزان بارندگی و منابع آبی ،روش های آبیاری و غلظت کود و کیفیت آن اشاره کرد. هیومیک بر تمام ساختارهای گیاه مثل کیفیت شکوفه ها ،میزان رشد ریشه ها ،ضخامت ساقه و پوسته و رنگ و بو تاثیرگذار است.

 

کاربرد اسید هیومیک برای پسته

در تحقیقاتی که در سال 1394 انجام شد مشخص شد که اسید هیومیک برای پسته بسیار مفید بوده و باعث افزایش خندانی پسته ها ،کاهش تعداد پسته های پوچ، بهبود و افزایش تعداد جوانه ها و همچنین سرسبزی بیشتر برگ ها می شود. اسید هیومیک پودری و گرانول کاربرد در چالکود درختان و زیرشخم مزارع به عنوان پیش کشت دارد و به علت داشتن مواد بنتونیتی مدت زمان زیادی در خاک می ماند و موجب اصلاح خاک و بهبود ریشه می گردد.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به آدرس taminnahade.com مراجعه کنید