فروشگاه

اهمیت فروت ست

فهرست مطالب

اهمیت فروت ست

مدت زمان مطالعه : حدود 3 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

کود فروت ست و اهمیت بیشتر شدن محصول و میوه های درختان بزرگترین هدف کشاورزان و باغداران است که دوست دارند ثمره زحمتی یک سال خود را ببینند. Fruit set  فروت ست یک عبارت انگلیسی است که به معنای تنظیم میوه است. البته به مرحله شروع تشکیل میوه نیز فروت ست می گویند.

اگر هدف شماهم افزایش باردهی میوه هایتان است با خرید کود فروت ست است پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 

کود فروت ست چیست؟

کود فروت ست نوعی کود شیمیایی است که دلیل این نامگذاری، استفاده از آن در زمانی است که گل تصمیم به تقسیم سلولی دارد. به عبارت دیگر فروت ست، روش خاصی از کوددهی است که مواد مورد نیاز گیاه را در بازه زمانی مشخص به خاک افزوده تا قدرت باردهی و تولید جوانه را در گیاه به حداکثر برساند.

 

عناصر تشکیل دهنده فروت ست

کود فروت ست از چند عنصر اصلی و مهم مورد نیاز گیاه تشکیل شده است. این عناصر عبارتند از بور، ازت، روی و فسفر که هر کدام نقش ویژه ای در رشد گیاه و افزایش جوانه زنی آن دارند. در ضمن برای افزایش مقاومت گیاه از تلفیق کود آمینو اسید، کود فولیک اسید و کود جلبک دریایی نیز در این کود استفاده می شود.

 

بهترین زمان برای استفاده از کود فروت ست

قبل از خرید فروت ست از سایت تامین نهاده ، خوب است بدانید بهترین زمان استفاده از این کود در دو مرحله از رشد گیاه است. مرحله اول استفاده از فروت ست در باغات، بلافاصله پس از برداشت میوه و مرحله دوم استفاده از فروت ست، زمان تورم جوانه ها در فصل بهار است.

 1. استفاده از کود فروت ست در باغات زمان برداشت محصول
  استفاده از فروت ست در بهار یا پاییز؟
  فروت ست را در بهار یا در پائیز استفاده کنیم شما بگین؟

  بهترین زمان برای استفاده از فروت ست در باغات، پس از برداشت محصول است. بهتر است تا قبل از ریزش برگ ها، جوانه های درخت را تقویت کنید. چون بخش عمده عناصر غذایی جذب شده از ریشه، توسط محلول پاشی در جوانه و شاخه برای جوانه سال بعد ذخیره می شود.

 2. استفاده از کود فروت ست در باغات در زمان تورم جوانه
  استفاده از فروت ست برای تورم جوانه ، بهتر در اواخر اسفند یا اوایل بهار باشد ، چون در این زمان میان فعال شدن ریشه و قسمت های هوایی ، اختلاف زمانی وجود داشته و چون ریشه ها در زمان جوانه زنی گیاه فعال نیستند ، نمی توانند مواد غذایی مناسب را در اختیار جوانه قرار بدهند. در این زمان است که فعال شدن جوانه مختل شده و باروری و تولید محصول کم می شود. بنابراین بهترین زمان برای محلولپاشی فروت ست، زمانی است که مواد غذایی به سرعت و در زمان مناسب برای رشد در اختیار جوانه قرار بگیرد تا تشکیل گل و گرده افشانی با راندمان بالا ادامه پیدا کند.

 

 

استفاده از فروت ست در بهار یا پاییز؟

در فصل بهار فعالیت ریشه کمتر و تبع آن جذب عناصر غذای کمتر می شود، محلول پاشی فروت ست تاثیر کمتری نسبت به فصل پاییز و پس از برداشت محصول دارد. محلول پاشی کود در فصل بهار تاثیر 30 درصدی بر گیاه داشته و استفاده از کود فروت ست در فصل پاییز و محلول پاشی فروت ست پس از برداشت محصول ، تاثیر 70درصدی برای تکشیل میوه و جوانه گیاه می شود.

 

میزان و نحوه مصرف کود فروت ست

بعد از خرید فروت ست از تامین نهاده به شما خواهند گفت نحوه مصرف فروت ست را باگیاه پزشکان سازمان در میان بگزارید

 

نکات مهم و طلایی برای فروت ست

 • برای تاثیر بیشتر کود شیمیایی مانند کود فروت ست، باید آن را در زمان مناسب به گیاه برسانید.
 • فرآیند محلولپاشی فروت ست را باید در هوای ملایم اول صبح یا عصر انجام دهید، به یاد داشته باشید به هیچ  وجه در هوای گرم گیاهان را محلولپاشی نکنید.
 • دقت داشته باشید نیاز گیاهان جوان به فروت ست، کمتر از نیاز گیاهان مسن است.

  فروت ست
  نکات مهم درباره فروت ست
 • در استفاده از فروت ست برای گیاهانی که در مرحله میوه دهی هستند، باید دقت بیشتری به خرج داده و زیاد از محلول های شیمایی استفاده نکنید.
 • از ترکیب فروت ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن های معدنی بپرهیزید.
 • در مناطقی که میزان بور در آبیاری و برگ بالا است به خاطر مسمومیت عنصر بور، نباید از کود فروت ست استفاده کرد.

 محلولپاشی فروت ست برای درختان باید در فصل سرد سال که جوانه ها هنوز متورم نشده اند انجام شود تا شرایط لازم را برای بیدار شدن به موقع جوانه های رویشی و زایشی فراهم کند و در گرده افشانی و تشکیل لقاح تأثیر مثبتی داشته باشد.

 

فواید مهم مصرف کود فروت ست

 1. استفاده از فروت ست، مقاومت گیاه را در برابر عوامل محیطی مانند تگرگ، برف، باران و سرما افزایش می دهد.
 2. کود فروت ست تأثیر بسزایی در خوشه بندی و تلقیح گیاه داشته و باعث افزایش عملکرد محصول و حفظ مرغوبیت آن می شود.
 3. از جمله دلایل استفاده فروت ست در باغات، نقش اساسی آن در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش گرده افشانی برای بهار سال بعد است.

 

دلایل قانع کننده استفاده از فروت ست برای باغات

 1. کود فروت ست باعث می شود گیاه در دوران خواب، عناصر مهم غذایی را در جوانه خود ذخیره کرده تا در زمان جوانه زنی و آغاز رشد، فعالیت زیستی گیاه مختل نشود و توانایی مقاومت در برابر باد و باران وسرما را داشته باشد.
 2. فروت ست باعث افزایش فرایند گرده افشانی و جوانه زنی دانه گرده، تشکیل میوه و سال آوری درختان می شود.
 3. کاهش ریزش میوه و برگ و نیز افزایش میوه دهی گیاه از دلایل استفاده از فروت ست در باغات است.
 4. استفاده از کود فروت ست باعث ایجاد لقاح بهتر در گیاه می شود.
 5. استفاده از فروت ست برای درختان میوه، مانند درخت سیب، مرکبات، شلیل، هلو و سایر درختان باغی رواج  بیشتری دارد.

 

سال آوری یعنی چه؟

سال آوری یعنی تولید بیشتر محصول در یک سال که به دنبال آن تولید محصول کمتر در سال بعد است. دلیل افزایش و باروری بیشتر درخت در یک سال تولید جوانه های زایشی و گل بیشتر در سال است. دلیل تولید محصول کمتر در سال کم بار، تعداد کمتر جوانه های زایشی است که به تولید میوه منتهی می شود.

 

 

تاثیر فروت ست در سال آوری محصول

یکی از راهکارهای کشاورزان و باغداران برای جلوگیری از سال آوری درختان باغ، استفاده از کود فروت ست است. در واقع در سالی که درختان پربار و پر محصول هسسال آوری در درختان میوهتند باید با تغذیه کافی و تامین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه ها، مانع از مصرف مواد غذایی لازم برای جوانه های سال بعد شوند و تولید جوانه ها در سال بعد را افزایش دهند. از تاثیر محلولپاشی فروت ست پس از برداشت محصول در پربار کردن و افزایش جوانه های زایشی درختان در سال بعد نباید غافل شد.

 

 

 

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.