فروشگاه

فروت ست

فهرست مطالب

فروت ست

مدت زمان مطالعه : حدود 3 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

فروت ست (Fruit set) یک محلول شیمیایی و یک کود شیمیایی است. و نام آن به این دلیل فروت ست است که مرحله صفر تشکیل میوه را فروت ست می نامند. یعنی دقیقا زمانی که گل تصمیم به تقسیم سلولی می گیرد را اصطلاحا فروت ست می گویند.

یکی از مواردی که از لحاظ اقتصادی برای باغداران بسیار حائز اهمیت است، افزایش میوه‌ های سر درختی است. در اوایل فروردین ماه و اواخر اسفند که خاک دمای بسیار پایینی دارد و برگ ها هنوز به وجود نیامده‌اند و علاوه بر این گردش شیره گیاهی نیز بیش از حد آهسته است، تغذیه جوانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. محلول پاشی درختان توسط فروت ست را در فصل سرد انجام می دهند؛ زیرا که تاثیر بسزایی در تمامی فعالیت هایی که درخت باید در طی سال انجام دهد (مانند فعالیت دوباره، رویش جوانه ها، گلدهی، میوه و …) می گذارد.

از دیگر ویژگی های آن افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی مانند تگرگ، برف، باران و سرماست. همچنین فروت ست با وجود عناصری که دارد، تاثیر بسزایی در خوشه‌بندی و تلقیح گیاه داشته و عملکرد محصول با حفظ مرغوبیت افزایش می‌دهد.

 

عناصر تشکیل دهنده فروت ست چه نقشی دارند؟

این کود از سه عنصر بر، ازت و روی تشکیل شده است که نقش آنها را به صورت جداگانه در این قسمت شرح می‌دهیم:

عناصر تشکیل دهنده فروت ست
عناصر تشکیل دهنده فروت ست چه نقشی دارند؟

بر : این عنصر برای به وجود آمدن میوه مناسب است و باعث جلوگیری از ناتوانی در لقاح گلها می‌شود. اگر تلقیح گل دچار ضعف باشد، در نهایت میوه‌ ای بد قیافه و ناقص به وجود می‌ آید.

ازت : نقش چشمگیری در فتوسنتز داشته و یکی از اجزاء تشکیل دهنده ابتدایی در برابر ترکیبات آلی مانند اسیدهای نوکلئیک و اسیدهای آمینه می‌باشد.

روی : روی یکی از عناصری است که نقش مهمی در تولید کلروفیل، سنتز ویتامین c، مزه و بوی محصولات، شکل گرفتن رنگدانه و متابولیسم ازت دارد. همچنین باعث سرعت بخشیدن فعالیت‌های فتوسنتز و آنزیمی می‌شود. فقدان روی نیز سبب دیرتر شکفته شدن جوانه‌های رویشی و زایشی در درختان می‌شود.

آنچه باعث به ثمر نشستن دانه بهتر می‌شود؛ عمل لقاح است که بین عنصرهای فروت ست (بر، ازت و روی) و تخمک گیاه انجام می‌شود. به همین دلیل برای افزایش مقاومت گیاه از تلفیق آمینو اسید (Amino Acid)، فولیک اسید (Folic Acid) و جلبک دریایی استفاده می‌کنند.

 

مقدار عناصر موجود در فروت ست

روی (ZN) ازت (N) بر (B)
%6.5 %7 %7.5
زمان مصرف Fruit set
بعد از برداشت محصولات و راجع به گیاهانی که در فصل معینی از سال تمامی برگ‌های خود را از دست می‌دهند (پس از برداشت محصول و قبل از ریزش برگ ها) .
موقع تورم جوانه‌ها. چون در این موقع پوست قهوه‌ای رنگ روی آنها به راحتی می‌توانند عناصر را از راه محلول پاشی جذب نمایند.

نکته : ممکن است در برخی از مناطق، بر موجود در برگ و آبی که زمین توسط آن آبیاری می‌شود، بالا باشد. در این صورت باید بر را از مخلوط Fruit set حذف کنیم.

 

مزایای استفاده از فروت ست در کشاورزی

تاثیراتی را که فروت ست بر گیاه دارد بسیار نمود بیرونی دارد. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فروت ست
مزایای استفاده از فروت ست در کشاورزی
 1. گرده افشانی می‌کنیم.
 2. جوانه‌های گل سریع صورت می‌گیرد.
 3. میوه‌ دهی گل بسیار زیاد و بسیار با کیفیت خواهد شد.
 4. و مقاومت به سرما و آفات در گیاه افزایش پیدا می‌کند.
 5. کاهش ریزش میوه و برگ‌ها
 6. بهترین لقاح ممکن

 

 

 

 

 

آیا فروت ست تاثیری در جلوگیری از سال‌ آوری درخت دارد؟
قبل از آنکه به بررسی تاثیر این کود در سال‌ آوری درخت بپردازیم بهتر است معنی سال آوری را بهتر از قبل بدانیم. سال آوری یعنی درختی که یک سال بسیار پر میوه بوده ولی در سال بعد یا مثل سال قبل خودش نبوده یا اصلا میوه ای را به بار نیاورده است. بنابراین؛ برای جلوگیری از سال آوری درخت باید از کود فروت ست برای گیاهان باغ استفاده کنیم. در این صورت درختان هر سال بار یکسانی را خواهند داشت.

 

توصیه‌های لازم در استفاده از Fruit set

 1. سعی کنید همیشه محلول های شیمیایی را به موقع به گیاه وارد کنید.
 2. برای مقدار مصرف محلول با کارشناس کشاورزی مشورت کنید.
 3. برای گیاهانی که به تازگی به مرحله میوه دهی رسیده اند زیاد از محلول ها استفاده نکنید.
 4. برعکس گیاهان جوان، برای گیاهان مسن سعی کنید حتما از محلول های شیمیایی به میزان حداکثر استفاده کنید.
 5. محلول پاشی را در هوای ملایم انجام دهید (اول صبح و یا عصر)

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.