فروشگاه

واردات غلات

فهرست مطالب

واردات غلات به ایران

1401/05/23

کشور ما ایران استعداد و پتانسیل زیادی برای خودکفایی در تمام محصولات کشاوری دارد ولی با این حال تا رسیدن با آن نقطه واردات محصولات کشاورزی نقش مهمی در تعدیل قیمت آنها در بازار و دسترسی مردم به آن ها دارد.بنابراین اهمیت واردات غلات و نقش آن در سلامت عموم مردم بسیار حائز اهمیت است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با ابعاد بیشتر واردات غلات به کشور آشنا شویم.

کشور روسیه بزرگترین صادرکننده غلات

بر طبق آمار روسیه بزرگترین صادرکننده غلات به ایران میاشد. همچنین باید گفت که روسیه به عنوان بزرگترین کشور اروپایی بزرگترین صادرکننده غلات در جهان هم میباشد.از این رو اهمیت دادن به تجارت با روسیه بسیار حائز اهمیت میباشد.

بیشترین محصولاتی که از روسیه وارد ایران میشود ذرت و گندم و جو هستند. این محصولات میتوانند هم مصرف غذایی برای انسان و هم مصرف خوراکی برای دام را داشته باشند.ایران از لحاظ واردات گندم از روسیه در رتبه دوم و از لحاظ واردات جو نیز در رتبه چهارم قرار دارد. در همین حال خوب است بدانید که حجم زیادی از بازار سبزیجات و میوه در روسیه متعلق به ایران میباشد.

در سالهای اخیر حجم واردات از روسیه به دلیل نوسانات بازار ارز و افزایش تعرفه گمرکات با کاهش روبرو بوده است.

چنانچه شما نیز در صدد شروع تجارت غلات با روسیه هستید باید به تمام جوانب امر توجه کرده و پس از تهیه کارت بازرگانی شروع به فعالیت نمایید.

وضعیت بازار غلات در ایران

باید در ابتدا گفت که کشور ما نیز در بسیاری از بخش ها در بحث کشاورزی غلات به خودکفایی رسیده است. این مسئله از این جهت مهم است که ثبات بازار غذایی ایران ارتباط مستقیمی با میزان موجودی محصولات در  داخل کشور دارد و خودکفا شدن در زمینه تولید یک محصول ارتباط مستقیمی با کنترل قیمت آن محصول دارد.

مسئله مهم دیگر این است که گاهی فرآورده های جانبی یک محصول از قیمت محصول اصلی نیز فراتر میرود و ارزش اقتصادی بالاتری میابد. چنانچه فناوری و تکنولوژی آماده سازی و فرآوی این محصول در کشور موجود نباشد ممکن است مجبور به خرید محصولی شویم که ماده اولیه آن را خودمان تولید کرده ایم.مثلا دانه آفتابگردان را از خارج وارد میکنیم در حالی که ایران در تولید دانه های روغنی خودکفاست.

در کل با نگاهی با روند واردات و صادرات حبوبات و غلات متوجه میشویم که موفقیت های خوبی حاصل شده است ولی هنوز ناهماهنگی های زیادی وجود دارد.

بزرگترین کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده غلات

بر طبق آمار و اسناد 5 کشور بزرگ چین، آمریکا، هندوستان، روسیه و فرانسه در مراتب اول صادرکنندگان بزرگ غلات قرار دارند.

همچنین برابر آمار باید کشور ژاپن را بزرگترین وارد کننده غلات در جهان دانست و در کنار کشور ژاپن کشورهای مصر و چین و مکزیک و ایران از نظر واردات غلات بیشترین میزان را به خود اختصاص میدهند.

در پایان باید اظهار داشت که در گمرک هر کشور قوانین سختگیرانه ای برای نظارت بر واردات یا صادرات وجود دارد و کشورها موظف به رعایت استانداردهای بین المللی کیفیت و بسته بندی میباشند.معمولا در همان بدو ورود هر محموله به کشور یک آزمایشگاه وجود دارد که سلامت محصولات را تایید کرده و اجازه ورود آن را به کشور میدهد.