فروشگاه

اقداماتی برای جلوگیری از سرمازدگی درخت در ابتدای بهار

فهرست مطالب

اقداماتی برای جلوگیری از سرمازدگی درخت در ابتدای بهار

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه تامین نهاده ایران

سرمازدگی یکی از عمده ترین ضررهای وارده به باغات، گلها و جوانه های تازه تشکیل گردیده در ابتدای بهار است. در طی سالهای اخیر تغییرات اقلیمی مزید بر علت شده و تقریبا هر ساله با این مشکل مواجه هستیم و قسمت اعظمی از محصولات و یا شاید کل محصولات در بعضی از کشت ها به دلیل سرمازدگی از بین می روند. ما در این مقاله قصد داریم راهکارهای جلوگیری از سرمازدگی درختان در ابتدای بهار را بررسی کنیم و به شما یکسری راهکار عملی ارائه دهیم.

 

علل اصلی بروز مشکل سرمازدگی بهاره در باغات

از عمده ترین عوامل بروز این مشکل می توانیم به عواملی مثل:

 • افت شدید دما (مخصوصا در طول شب)
 • بارش برف و یخ زدگی

 

البته باید دقت داشت که عوامل ثانویه دیگری مثل:

 • بیمارهای قارچی
 • فقر کودی

 

و عواملی از این دست می توانند این ضررهای ناشی از این مشکل را به شکل کاملا بارزی افزایش دهند به نحوی که میزان ضرر ناشی از این عوامل حتی از خود سرمازدگی هم بیشتر باشد.

 

مقاله پیشنهادی: راه های مبارزه با سرمازدگی

 

آیا کود ضد سرمازدگی بصورت کلی وجود دارد یا نه؟

مطمئنا تا به حال با عباراتی مثل کود ضد سرمازدگی، کود ضد تنش سرمائی و عناوین این چنین زیاد برخورد داشته اید واقعیتی که در حال حاضر وجود دارد این است حداقل در ایران چیزی به نام کود ضد سرمازدگی وجود ندارد.
زمانیکه ما از کلمه ضد سرمازدگی استفاده می کنیم باید در صورت افت شدید دما و حتی بروز یخ زدگی هیچ ضرری به گلها و جوانه‌ها وارد نشود، ولی این در حالیست که چنین چیزی اتفاق نمی افتد و بعد از کاهش شدید دما و یخ زدگی قسمتی از کل گلها و جوانه های تازه تشکیل شده از بین می روند،

سرمازدگی
آیا کود ضد سرمازدگی بصورت کلی وجود دارد یا نه؟

این در حالیست که باید این اتفاق با وجود استفاده از کود ضد سرمازدگی ادعائی، اتفاق نیافتد.در طی سالهای اخیر و با توجه به پیشرفت های فراوانی تولید انواع کودها و مواد ضد استرس یکسری مواد ضد سرمازدگی تولید شده است.

 

 

نحوه استفاده از مواد ضد یخ

استفاده از مواد ضد یخ به این گونه است که 12 تا 24 ساعت قبل از شروع یخبندان، این مواد بصورت محلول پاشی روی جوانه‌ها و گلهای تازه تشکیل گردیده استفاده می شود. این مواد در بازه زمانی مشخصی (مثلا 2 تا 4 روز) از یخ زدگی گلها و جوانه‌ها تازه تشکیل جلوگیری می کند.

 

محصول پیشنهادی: اسید امینه 10%

 

روش‌های پیشگیری از سرمازدگی در ابتدای بهار

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از سرمای دیررس بهاره وجود دارد که می‌تواند جوانه‌های گل و میو‌های تازه تشکیل گردیده درختان را از سرمازدگی محافظت کند.

بادشکن

 1. انتخاب ارقام دیر گل
 2. استفاد
 3. ه از ترکیبات شیمیایی
 4. موقعیت و محل باغ
 5. پاشیدن آب بر روی درختان
 6. تدابیر زراعی
 7. گرم کردن باغ توسط بخاری‌های باغی
 8. ایجاد دود برای کاهش تشعشع
 9. ایجاد بادشکن در اطراف باغ

 

برای خرید این محصول و نحوه استفاده درست از آن میتوانید از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید. یا به سایت تامین نهاده به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید