فروشگاه

کود ارگانیک و خواص آن

فهرست مطالب

کود ارگانیک و خواص آن

مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

کود ارگانیک به کودی گفته میشود که فرآوری و تولید آن وابسته به مواد شیمیایی و فرمولاسیون های خاص آزمایشی نبوده و به بیانی راحت تر منبع اصلی تولید آن طبیعت میباشد. با توجه به این موضوع میتوان دریافت که کودهای طبیعی چون از خود طبیعت بدست میایند با آن سازگارتر بوده و تقریبا آلودگی برای محیط زیست نخواهند داشت. کشاورزی مدرن نیز با دانستن این نکته روز به روز از کودها و سموم شیمیایی دور و به مواد ارگانیک نزدیک تر میشود.

 

انواع کودهای آلی و ارگانیک

1- کودهای حیوانی
انواع کود حیوانی:

 • پودر استخوان
  از استخوان حیوانات بدست آمده و منبع خوبی از کلسیم و فسفر میباشد. این کود در گلدهی موثر بوده و نهال گیاه را تقویت میکند.
 • خون
  چناچه استفاده بهینه از این کود صورت بگیرد میتواند نیاز گیاه به نیتروژن را برطرف ساخته و عملکرد آن را افزایش دهد. همچنین خون خشک شده حیوانات میتواند بعنوان آفت کش نیز به کار برده شود. در نظر داشته باشید که استفاده بیش از حد میتواند ریشه گیاه را بسوزاند.
 • کود
  انواع کود الی و ارگانیک

  پودر ماهی
  سرعت آزادسازی عناصر غذایی نیتروژن ، فسفر و کلسیم این کود بسیار بالاست و در کنار اصلاح ساختار خاک سلامت محصولات را نیز افزایش میدهد.

 • کودهای حیوانی
  کودهای به دست آمده از فضولات حیوانات را باید کاربردی ترین کودهای آلی با خواصی بی نظیر دانست. کود گاوری برای افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و همچنین کنترل علف های هرز عالی است. همچنین پلت های مرغی نیز دارای نیتروژن خوبی میباشد و برای تغذیه مزرعه کاربرد فراوانی دارند.
 • صدف
  فرآوری شده از پوسته های صدف و خرچنگ میباشد که مقادیر خوبی از کلسیم و فسفر را در اختیار گیاه قرار داده و همچنین حاوی ماده ای بنام کیتین است که توانایی مقابله با برخی آفات را دارد.

 

کودهای آلی گیاهی
انواع کود آلی گیاهی:

 • جلبک دریایی
  این کود با استفاده در کنار کودهای پتاس بالا تاثیر شگرفی بر روی رشد داشته و منبع خوبی از عناصر روی و آهن میباشد که با سرعت بالایی در خاک آزاد میشوند.
 • کمپوست
  میزان نگهداری آب را در خاک بالا میبرد و بعنوان یک بهبود دهنده رشد نقش مهمی در افزایش میزان تولید و کیفیت محصولات دارد.
 • کنجاله های پنبه ، یونجه و سویا
  منبع خوبی از نیتروژن ، پتاسیم و فسفر میباشد که با دارا بودن اسیدیته خنثی میتواند محیط خاک را بهبود ببخشد.

 

کودهای آلی معدنی
انواع کودهای آلی معدنی:

 • سنگ فسفات
  میزان بالایی از عناصر کمیاب را در خود جای داده و البته 30 درصد از آن هم فسفات میباشد که اسیدیته خاک را بالا برده و گیاه را تقویت مینماید. این کود از خاک رس و سنگ های معدنی استخراج میگردد.
 • ماسه سبز
  منبع خوبی از آهن ، پتاسیم و منیزیم میباشد. همچنین این ماسه سنگ سبز رنگ حاوی گلوکونیت میباشد که در تحریک گلدهی درختان موثر است.

 

مزایا و معایب کودهای آلی با ارگانیک

مهمترین مزیت کودهای آلی را باید طبیعت دوست بودن آنها دانست. این کودها نه تنها برای طبیعیت ضرری ندارند بلکه به سلامت آن کمک هم مینمایند. کودهای ارگانیک میکروب های مفید خاک را تقویت نموده که به فعالیت بهتر میکروارگانیسم ها منجر میشود. در نهایت هم خاک حاصلخیز میگردد و هم عناصر راحت تر جذب گیاهان میشوند. کودهای آلی محیط خاک را از لحاظ اسیدیته تنظیم میکنند و ظرفیت نگهداری آب در خاک را بالا میبرند. در کنار مزایای این نوع کودها باید گفت که تنها عیب کودهای آلی محدودیت و سرعت کم آزادسازی عناصر میباشد. زیرا میکروارگانیسم ها برای تجزیه این کودها نیاز به دما و رطوبت مناسب دارند که همین دو عامل اثرگذاری کود را محدود میکند.

 

تفاوت کودهای ارگانیک با کودهای شیمیایی

کودهای ارگانیک اثر مثبت خود را هم بر روی گیاه و هم بر روی خاک میگذارد. یعنی در کنار تقویت گیاه میتواند ساختار خاک را هم اصلاح کرده و از هر دو جهت کیفیت میوه و محصول را افزایش میدهد.

کود ارگانیک
تفاوت کودهای ارگانیک با کودهای شیمیایی

تفاوت دیگر کودهای طبیعی با شیمیایی در سرعت تاثیرگذاری میباشد. کودهای طبیعی به آرامی مواد مغذی خود را در خاک رها میکنند و تاثیر آنها به سرعت کودهای کودهای شیمیایی نمایان نمیگردد. از طرفی ماندگاری آنها در خاک به همین دلیل بالاتر بوده و مثل کودهای شیمیایی به سرعت از خاک شسته نمیشوند.

 

 

 

 

سخن پایانی

اگر چه به نظر میرسد بهترین اقدام برای کوددهی مزارع استفاده از کودهای آلی میباشد ولی در حال حاضر این نوع کودها جوابگوی تمام نیازهای زمین نمیباشند و لازم است تا در کنار آنها از کودهای شیمیایی نیز بهره برد. ولی تا حد امکان سعی کنید تا مواد شیمیایی را جایگزین مواد طبیعی ننمایید.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.