فروشگاه

کاشت محصول در تابستان

فهرست مطالب

کاشت محصول در تابستان

مدت زمان مطالعه : حدود 4 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

در بهار و پاییز برای کشت بذر یا کشت محصول در باغ یا مزرعه خود گزینه های زیادی دارید. اما در روزهای خیلی گرم تابستان، به خصوص در جنوب، تعداد انتخاب برای کاشت کاهش می یابد. نمی توان هر گیاهی را در روزهای گرم تابستان کشت کرد. اما چند گیاه هست که می توان آن ها را در آب و هوای گرم تابستان کاشت و محصولات خوبی از آن ها برداشت کرد.
همه سبزیجات دامنه دمای خاص خود را دارند که فقط در آن رنج دمایی به بهترین وجه رشد می کنند. بنابراین اگر می خواهید یک باغ پر محصول در گرمای تابستان داشته باشید، می بایست گیاهان مناسب فصل را برای رشد انتخاب کنید.
در اینجا ما می خواهیم شما را با محصولاتی آشنا کنیم که در روزهایی که درجه دماسنج شروع به افزایش می کند، بتوانید آن ها را کشت کنید.

کشت بذر لوبیا

لوبیا یکی از پرکاربردترین و محبوبترین سبزیجات است. اوایل فصل تابستان بهترین رشد را دارد.

لوبیا
کشت بذر لوبیا

بذر لوبیا را مستقیم در زمین می کارند. زمانی که دمای خاک ۱۶ درجه ی گراد است. شروع به کاشت بذر کنید. دمای مناسب خاک برای جوانه زنی بذر لوبیا ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است. خاک را مرطوب نگه دارید و موقع برداشت مرتبا لوبیا را برداشت کنید تا محصول جدید تولید شود.

 

 

 

 

کشت گوجه فرنگی

یکی از دیگر محصولاتی که می توانید در تابستان بکارید، گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی را می توان اواخر بهار یا اوایل تابستان کشت کرد. بذر گوجه فرنگی را در گلخانه یا خانه بکارید و سپس نهال ها را به زمین اصلی منتقل کنید. دمای مناسب گوجه فرنگی ۲۴ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است.

گوجه فرنگی
کشت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی برای رسیدن به حداکثر رشد و تولید خود نیاز به آفتاب مستقیم، خاک غنی از مواد غذایی، زهکشی خوب و آب فراوان دارد. از کودهایی که نیتروژن بالایی دارند استفاده نکنید، زیرا باعث رشد رویشی بیش از حد بوته های گوجه فرنگی می شود و تولید محصول کاهش پیدا می کند

 

 

 

 

 

کشت بادمجان

مانند کشت بذر گوجه فرنگی بذر بادمجان را درون گلدان بکارید و سپس نهال ها را به زمین منتقل کنید. دمای مناسب رشد نهال ها ۲۷ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است.

بادمجان
کشت بادمجان

توجه داشته باشید که بذر بادمجان در دمای پایین جوانه نمیزند. علاوه بر دما، برای رشد بهتر به آفتاب کامل هم نیاز دارد.

 در مدت رشد بوته های بادمجان را مرتباً آبیاری کنید ولی باید مراقب باشید خاک زهکش خوبی داشته باشد. همچنین برای جلوگیری از رشد بیش از حد رویشی بوته ها، از کودهای نیتروژن بیش از حد نیاز استفاده نکنید.

 

 

 

 

کشت بذر خیار

خیار
کاشت بذر خیار

از محصولات محبوب و پرطرفدار دیگر فصل تابستان، خیار است که نیاز به دمای بالایی برای تولید محصول دارد. خاک هایی که زهکشی خوبی دارند و سبک هستند مناسب کشت خیار هستند. در دمای ۱۸ تا ۳۰ درجه بذرها بعد از یک تا ۲ هفته جوانه می زنند. آبیاری هر ۵ تا ۷ روز یکبار انجام می شود و باید تا عمق ۶۰ سانتی متری خاک مرطوب شود. در ضمن برگ ها و بخش هوایی بوته ها نباید خیس شود. زیرا محیط مناسبی برای رشد قارچ های بیماری زا محیا می شود. خیار با توجه به موارد مصرف آن برداشت می شود و به سن آن توجه نمی شود. زمانی که خیار به اندازه مطلوب رسید می توان آن را برداشت کرد.

 

کشت بذر کدو

کدو
کشت بذر کدو

کدو از محصولات فصل تابستان است که اوایل تابستان کشت و اوایل پاییز برداشت می شود. بذرهای کدو را قبل از کاشت به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و سپس آن را به خاک گلدان منتقل کنید. دمای مناسب جوانه زنی کدو ۱۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است. گلدان ها را در آفتاب مستقیم قرار ندهید و زمانی که اندازه نهال ها به ۵ سانتی متر رسید، آن ها را به زمین انتقال دهید. نهال ها نیاز به آفتاب کامل دارند و همچنین می توان بذرهای کدو را در صورتی که سرمای بهار رفع شده باشد، مستقیم در زمین اصلی کاشت.
میزان آبیاری باید به حدی باشد که خاک اشباع نشود و در هنگام آبیاری دقت کنید که بوته ها خیس نشوند. برای آبیاری بعدی اجازه دهید خاک کمی خشک شود و بعد آبیاری کنید. در زمان گلدهی بوته ها از کود فسفر بالا استفاده کنید و بعد از تشکیل میوه کودهای دارای پتاسیم بالا را بکار ببرید.

 

کشت بذر ذرت

بهترین زمان کاشت ذرت اواخر بهار و اوایل تابستان است. ذرت برای رشد بهینه خود نیاز به خاکی دارد که رطوبت را در خود نگه دارد و در عین حال زهکش خوبی هم داشته باشد. بذرها را مستقیماً در زمین اصلی با فواصل ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر بکارید.

ذرت
کشت بذر ذرت

ذرت رشد سریعی دارد، بنابراین نیاز به کود بالایی هم دارد. نیاز به کود ازته و پتاس بالا و فسفر خیلی کم دارد.
ذرت در آب و هوای گرم بهترین عملکرد را دارد. علاوه بر دمای کافی نیاز به میزان آبیاری کافی مخصوصاً در زمان تولید ریشه و تلقیح و بستن دانه ها دارد. قابل ذکر است که ذرت در برابر کم آبی سریع تر از سایر سبزیجات واکنش نشان می دهد.

 

 

 

 

 

کشت سیب زمینی

تابستان بهترین فصل برای کشت سیب زمینی است. صبر کنید تا زمین خوب گرم شود و بعد بذرها را درون زمین قرار دهید. آیا می دانستید که می توانید برگ های بوته سیب زمینی را نیز بخورید؟

سیب زمینی
کشت بذر سیب زمینی

آنها را تمیز کنید و درون سوپ بریزید. فراموش نکنید که حیوانات مزرعه شما نیز آن ها را دوست دارند.

 

 

 

 

 

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.