فروشگاه

خواص پلت مرغی

فهرست مطالب

خواص پلت مرغی

مدت زمان مطالعه : حدود 2 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

کشاورزهای زیادی از خواص کودهای ارگانیک آگاه هستند و ترجیح می دهند به جای کودهای شیمیایی از کود های طبیعی استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تا خواص پلت مرغی را دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از این کود های ارگانیک پلت مرغی می باشد که از فضله های مرغ به دست می آید. این نوع کودها بسیار دوستدار محیط زیست می باشند و با دارا بودن مهمترین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه و بدون داشتن مواد سمی و مضر بهترین انتخاب می باشند.
پلت مرغی منبع غنی از ریز مغذی ها و ویتامین های مورد نیاز گیاه می باشد. این نوع کود نسبت به کودهای حیوانی کلسیم ، پتاسیم ، فسفر و نیتروژن بیشتری دارد و نسبت به حجم نیز خرید آن به صرفه تر است.

پلت مرغی چگونه بدست می آید؟

مرغداریها فضله های مرغ های شان را به صاحبان صنعت تولید کود می فروشند و بدینوسیله مواد اولیه این کود تامین می شود.

در قدم بعدی فضولات کاملا خشک می شوند و در طی یک فرآیند ضدعفونی کننده تمام آلودگی های شان از بین می رود و در نهایت به پودر تبدیل می شوند.

خواص پلت مرغی
“پلت مرغی کودی دوستدار محیط زیست و کاملا ارگانیک”

در مرحله بعدی دوباره میکروب کشی و سم زدایی شده و سپس به شکل پلت در می آیند و پس از بسته بندی به بازار عرضه می شوند. پلت مرغی به دلیل بافت نرمی که دارد به آسانی برای خاک قابل جذب است و به خوبی با آن ترکیب می شود.

 

 

 

 

کاربرد پلت مرغی

این نوع کود در تمام مزارع و باغات و برای هر محصولی مفید است. این کود میزان رشد و کیفیت هر محصولی را بهبود می بخشد و چون بسیار راحت با خاک مخلوط و آن را غنی می کند ، می تواند ظرفیت نگه داری آب در خاک را به حداکثر برساند. 

خواص پلت مرغی
“پلت مرغی به دلیل فرآیند تولید ارزان و در دسترس بسیار ارزان می باشد”

این کود منبع غنی نیتروژن است که ماده ضروری برای رشد گیاه می باشد و برای محصولات برگ دار مثل کلم ، کدو ،ذرت ، کرفس و ریواس حیاتی می باشد علاوه بر این خاصیت هوموسی آن می تواند خاک را جانی دوباره ببخشد. بنابراین این نوع کود برای زمین هایی که پشت سرهم کشت دارند، انتخابی ضروری است.

 

 

 

 

 

 

ویژگی های پلت مرغی بعنوان یک کود ارگانیک

 1. پلت مرغی آرام رهش است. یعنی با خاصیت فیزیکی که دارد مواد مغذی درون خود را به تدریج و با هر بار آبیاری به خاک تزریق می کند. بنابراین می توان به مدت طولانی روی آن حساب کرد.
 2. میزان نیتروژن بالای پلت مرغی آن را گزینه حیاتی برای کود دهی به انواع مزارع و باغات می کند. به همین دلیل برای تقویت درختان خسته نیز بسیار مناسب است.
 3. دسترسی به پلت مرغی آسان است. به دلیل اینکه تولید آن فرآیند پیچیده ای لازم ندارد و ماشین آلات خاصی برای تولید آن نیاز نیست. همین امر پلت مرغی را به یکی از ارزانترین و قابل دسترس ترین کودهای ارگانیک تبدیل می کند.

  خواص پلت مرغی
  “پلت مرغی مدت ماندگاری بالایی داشته و به راحتی با آبیاری شسته نمی شود”
 4. پلت مرغی می تواند قابلیت ذخیره رطوبت خاک را تا حد فوق العاده ای افزایش دهد. در کشور ما نیز دغدغه آب همیشه در اولویت مسایل مهم کشور بوده است. خشکسالی های اخیر نیز باعث شده تا کشاورزان زیادی برای کنترل آب مصرفی خود به پلت مرغی روی بیاورند.
 5. فسفر موجود در پلت مرغی با تاثیر بر روی ریشه ،توسعه آن را بهبود می بخشد. همچنین فسفر برای مراحل بعدی رشد گیاه نیز لازم است.
 6.  پلت مرغی سرشار از پتاسیم است و پتاسیم یکی از مواد غذایی اصلی برای رشد گیاه و افزایش کیفیت محصول گیاه می باشد.  بنابراین پلت می تواند نیاز خاک به پتاسیم را برطرف کند.
 7.  پلت مرغی منبعی غنی از میکروارگانیسم های مفید است. لذا با داشتن آن هم تنوع بیولوژیکی را افزایش می دهد و هم سرعت جذب مواد غذایی را بالا می برد.

در پایان باید اشاره کرد که کود پلت مرغی به هیچ عنوان آلودگی نداشته و عاری از هرگونه سم و یا سایر مواد شیمیایی می باشد. به همین دلیل به عنوان یک کود دوستدار محیط زیست محبوبیت زیادی در بین کشاورزان دارد.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به آدرس taminnahade.com مراجعه نمایید.