فروشگاه

خریداری 10هزار تن زیتون بصورت حمایتی از کشاورزان طارمی

فهرست مطالب

خریداری 10هزار تن زیتون بصورت حمایتی از کشاورزان طارمی

1401/08/30

به گفته رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: از آنجایی که از 27 آبان ماه طرح حمایتی خریداری زیتون آغاز شده است. بیش از 10 هزار تن خریداری محصول زیتون پیش بینی میشود.

روز دوشنبه روح الله حسنی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا فرمود: وارد نشدن وزارت جهاد کشاورزی در این نوع حوزه بازار یکی از سیاست های جدی میباشد که بخش خصوصی بتواند فعالیت لازم را در این بخش انجام دهد. در سال جاری با توجه به افزایش چهاربرابری برداشت محصول زیتون مداخله وزارت جهادکشاورزی در این خصوص امری لازم و ضروری بود.

ایشان یادآور شد: یکی از حمایت های پیش بینی شده در این زمینه خرید حمایتی این محصول از کشاورزان است. از دیگر اقدامات حمایتی از زیتون کاران تسهیل صادرات و افزایش تعرفه واردات روغن زیتون است که انجام میشود.

حسنی اظهار داشت: خریداری 30 هزارتن زیتون روغنی از زیتونکاران بر اساس مصوبه دولت است. با توجه به اینکه تولید عمده زیتون در کشور شهرستان طارم میباشد.

وی با اشاره به افزایش مراکز خرید تضمینی زیتون از کشاورزان در روزهای آینده، خاطرنشان کرد: تعاون روستایی عاملیت خرید این محصول را بر عهده دارد و بر اساس تعهدی که داده است پس از خرید محصول تا ۲ هفته مبلغ آن را به حساب زیتونکاران واریز خواهد کرد.

حسنی قیمت مصوب برای خرید تضمینی هر کیلوگرم زیتون از کشاورزان را بسته به نوع و کیفیت محصول بین ۱۶۱ هزار تا ۳۰۰ هزار ریال عنوان و تصریح کرد: زیتون تولیدی در شهرستان طارم به قیمت هر کیلوگرم ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار ریال خرید می‌شود.

به گزارش ایرنا: در شهرستان طارم امسال هشت هزار بهره بردار زیتون بیش از 100هزار تن محصول از 21هزار هکتار باغ برداشت کردند که این میزان با توجه به سال های گذشته افزایش 4 برابری داشته است.

رئیس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور شوک سرمایی و تحریک گل انگیزی درختان زیتون را علت اصلی افزایش تولید زیتون در این شهرستان بیان کرد.