فروشگاه

از 5500 هکتار مزارع کهگیلویه و بویراحمد برداشت برنج آغاز شد.

فهرست مطالب

از 5500 هکتار مزارع کهگیلویه و بویراحمد برداشت برنج آغاز شد.

1402/07/24

امروز یکشنبه به گزارش خبرنگار تسنیم داریوش حصار اظهار داشت: از مزارع 5 هزار و 500 هکتار مناطق گرمسیری و سردسیری این استان برداشت برنج آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.

ایشان عنوان کرد: از مزارع این استان برداشت 30 هزار تن شلتوک پیش بینی می شود. برنج برداشت شده دارای ویژگی خاص نسبت به نوع مشابه در دیگر استان‌ها و از ارقام دارای و طعم قوی و با کیفیت پخت مطلوب شامل فجر، گهر، شمیم و چمپا و گرده محلی است.

حصار افزود: کمبود کمباین یکی از مهمترین مشکلات شلتوک کاران کهگیلویه و بویراحمد است. کمبود کمباین یکی از دلایل تاخیر در برداشت مزارع برنج می باشد. برای تعمیر کمباین خراب شده برخی مواقع باید به دیگر استان ها مراجعه کنند.

ایشان عنوان کرد: جهادکشاورزی خود را ملزم به همکار و در کنار  در کنار کشاورز بودن می‌داند. به واسطه استفاده از آب و هوای مناسب سبب شده برنج استان کهگیلویه و بویراحمد کیفیتش از دیگر محصولات به خصوص ارقام فجر بیشتر باشد.

در پایان معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در مناطق گرمسیری و سردسیری استان کهگیلویه و بویراحمد اواخر شهریورماه کار برداشت برنج آغاز و تا پایان آبان ادامه دارد. به دو صورت سنتی و صنعتی برداشت برنج انجام می شود.