فروشگاه

چغندر قند و کود مایع مرغی

فهرست مطالب

کود مایع مرغی برای چغندرقند

مدت زمان مطالعه : حدود 2 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

آیا تا به حال از کود مایع مرغی برای چغندر قند استفاده کرده اید؟ همانطور که میدانید بعد از نیشکر، چغندر قند منبع دوم تولید شکر در جهان است. این گیاه نژاد مقاومی دارد و میتواند در انواع خاک آن را کشت داد. بنابراین میتواند سرمایه گذاری خیلی خوبی، در این شرایط که دسترسی به قند و شکر با اندکی مشکل مواجه شده باشد.

حال به این مهم توجه کنید که شما همیشه باید سعی کنید هزینه های جاری کشاورزی خود را در سطح پایینی نگه دارید. این موضوع بدین معنا نیست که ادوات و دانه و مواد اولیه خود را ارزان بخرید. منظور این است که بهینه خرید کنید. بهینه استفاده کنید، اما کیفیت را در بالاترین سطح نگه دارید.

کود مایع مرغی محصول سازمان تامین نهاده ایران این شرایط را برای شما فراهم می کند. این محصول یکی از محصولاتی است که کشاورزان میتوانند با سرمایه گذاری اندکی روی آنها، تاثیر بسزایی در رشد محصول خود ببینند. فقط توجه کنید که استفاده از کود مایع مرغی برای چغندر قند باید درست و به اندازه باشد. نه طوری کم باشد که تاثیری نبینید و نه به اندازه ای زیاد باشد که محصول را بسوزاند.

حال شاید میپرسید که مقدار بهینه و زمان استفاده را از کجا باید بدانید؟

در ادامه این مقاله از تاثیر استفاده از این کود، زمان و نحوه مصرف درست را برای شما توضیح میدهیم. با ما همراه باشد.

 

تاثیر کود مایع مرغی در چغندر قند

شاید اگر از تاثیر مایع مرغی بر چغندر قند بگوییم، باورش برایتان سخت باشد. اما تمامی مطالب طبق تحقیقات علمی و مقالات معتبر و آزمایشات مجموعه تامین نهاده است.

استفاده از کود مایع مرغی موجب افزایش ظرفیت تبادل یونی و کاهش pH خاک میگردد. آنالیز خاک نشان داد که پس از استفاده از کود مایع مرغی ارگانیک محصول تامین نهاده بر زمین مورد کاشت چغندر قند، سطوح نیترروژن، فسفر و پتاسیم آن افزایش یافت. همین یعنی تامین نیاز چغندر به عناصر اصلی. در نهایت مقدار محصول بدست آمده از زمینی که کود مایع مرغی به آن اعمال شد، بین 40 تا 50 درصد به ازای هر برداشت افزایش یافت.

چغندرقند
تاثیرات کود مرغی برای چغندقند

تاثیراتی که کود مایع مرغی در چغندرقند میگذارد:

  • افزایش رشد ریشه
  • بهبود میزان قند چغندر
  • افزایش میزان ساکاروز موجود در چغندر قند
  • بهبود خلوص و میزان عناصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم
  • افزایش جذب عناصر ریزمغذی (آهن، منیزیم و روی) توسط ریشه

 

 

عناصر مورد نیاز چغندر قند

چغندر قند یک گیاه مقاوم است. اما این بدین معنا نیست که بتوان براحتی یک محصول خوب تولید نمود. نکته اصلی کاشت چغندر این نیست که یک محصول بزرگتر و حجیم تر داشته باشید. ممکن است یک چغندر با اندازه متوسط در فرآیند تولید قند ، میزان قند بالاتر و باکیفیت تری نیز داشته باشد.

بنابراین باید در هر مرحله عناصر مورد نیاز آن را برایش فراهم کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. تامین عناصر مورد نیاز چغندر موجب میشود که گیاه هم از لحاظ حجم و هم از لحاظ کیفیت قند موجود ، بهبود بیابد.

با استفاده از کود مایع مرغی برای چغندر قند میتوانید طیف وسیعی از این عناصر را پوشش دهید. بدین معنا که این کود برای چغندر قند میتواند یک کود چند منظوره باشد. یعنی هم عناصر اصلی و هم ریزمغذی ها را برای چغندر تامین میکند.

 

میزان مصرف مایع مرغی برای چغندر قند

اطلاع از میزان مصرف کود مایع مرغی بسیار حیاتیست. هرگز بدون مشورت برای اولین بار بر اساس حرف بقیه از این کود استفاده نکنید. ابتدا خاک را آنالیز کنید که از لحاظ pH در محدوده مطمئنه باشد. کود مایع مرغی pH خاک را کاهش میدهد ، حال اگر خاک شما محیط اسیدی داشته باشد، استفاده از این کود میتواند گیاه را بسوزاند. بنابراین باید با یک متخصص جهت میزان مصرف کود مشورت نمایید.

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.