فروشگاه

بهترین زمان و روش کاشت درخت گردو

فهرست مطالب

بهترین زمان و روش کاشت درخت گردو

مدت زمان مطالعه : حدود 2 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

زمان کاشت مناسب یکی از اولویت های مهم در تولید محصولات کشاورزی و باغداری است که می تواند نقش مهمی در افزایش یا کاهش محصول داشته باشد. درخت گردو یک درخت قدرتمند و زیبا با عمر طولانی است.

برای اینکه درخت شما به خوبی رشد کند و محصول بدهد در کنار استفاده از کودهای مورد نیاز باید در زمان مناسبی کاشته شود. کاشت نهال گردو قبل از هر چیزی به چند عامل بستگی دارد: 1-میزان ریشه نهال 2-میزان رشد نهال گردو در گلدان 3-زخمی شدن یا نشدن ریشه نهال 4-دمای کاشت در زمان کاشت 5- میزان ابیاری و غیره.

بعد در نظر گرفتن این چند عامل بهترین زمان کاشت نهال گردو در فصل زمستان است. چون آن موقع نهال به خواب میرود و اگر نهال خوابیده را بکاریم دیگر به نهال شوک وارد نمی شود و بهتر است در روش کاشت نهال را در خاک های کمی اسیدی و خنثی کاشت بشود. چون در رشد آن تاثیر بسزایی دارد.

 

نحوه کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو از گیاهانی است که به طور طبیعی دوره رشد طولانی داشته و به طور معمول زمان زیادی برای عمل آوری وبار نشستن لازم است.

تاریخچه پرورش و کاشت درخت گردو به زمان های بسیار دور و نامعلوم بر می گردد، به طوریکه پایه های وحشی گردوی ایرانی در منطقه کوه های کارپایتان در شرق اروپا ، سرتاسر ترکیه ، عراق ، ایران ، روسیه جنوبی و افغانستان تا شمال غربی هیمالیا یافت می شود.

گردو انواع مختلفی داشته دارای ارقام بسیار است. امروزه با پیشرفت علوم کشاورزی و اصلاح گیاهان و نوعی از این گیاه تولید میشود.

نسبت به گیاه اصلی دارای قد کوتاه تر و زود بازده تربوده و دارای تحمل شرایط محیط میباشد.

این نوع جدید گردو بعد از دو سال و حتی در گلدان به بار می نشیند و پس از 5 سال به صورت اقتصادی می توان از آن بهره برداری کرد.

این درخت به دلیل قد کوتاهی که دارد تا 6 سالگی می توان آن را در آپارتمان نگهداری کرد و این ارتفاع کوتاه شرایط برداشت محصول را آسان کرده است. لذا ضمن داشتن درختچه‌ای سرسبز در محیط آپارتمان میتوان از گردوی تازه به صورت خانگی برداشت نمود.

 

طریقه کاشت گردو در گلدان

به منظور کاشت گردو در گلدان میتوان بذر اصلاح شده درخت گردو با نام گردوی خوشه ای را تهیه نمود ولی توصیه ما استفاده از نهال گردو است تا زودتر به بار نشیند. همچنین بهترین فصل کاشت گردو در گلدان اوایل بهار است.

 • برای کاشت درخت گردو از طریق بذر، بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند.
 • بعد از گذشت 3 تا 4 ماه، یک گلدان 4 تا 5 لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید. گلدان را با قسمت‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان،شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط نمایید.
 • سپس به مخلوط آب اضافه کنید تا جایی که احساس کنید 13 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شده است.
 • بذر گردو را در عمق 5/2 تا 5 سانتی متری خاک بکارید و گلدان را در یک مکان با سایه جزیی قرار دهید.

  نحوه کاشت دخت گردو
  چگونه باید درخت گردو را به کاریم
 • خاک را مرطوب نگه دارید به گونه‌ای که همیشه 8 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد.
 • هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است آن را مرطوب کنید.
 • هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن کامل خاک پرهیز کنید.در صورت کاشت گردو از طریق نهال آن، داخل خاک گلدان را گودالی ایجاد نموده و نهال را داخل گودال قرار دهید. توجه داشته باشید ریشه ها آسیب ندیده و به صورت پخش درون خاک قرار گیرد.
 • روی ریشه ها را با خاک مرطوب بپوشانید و به خوبی فشار دهید تا از خشک شدن آنها جلوگیری شودآبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، آب غیر کافی موجب رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماریهای طوقه و ریشه درخت می گردد.

 

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت درخت گردو

 • خاک: گردو به خاکهایی حاصلخیز و عمیق نیاز دارد. بهترین خاک برای کاشت درخت گردو خاک ماسه ای – لومی و کمی اسیدی با زهکش مناسب است.
 • دما: دمای مورد نیاز گردو بین 7 تا 21 درجه است. گردو در دماهای زیر 10- درجه از بین می رود. دمای بالای تابستان هم به مغزها آسیب می زند. دما نباید بالاتر از 43 درجه سانتی گراد شود.
 • نور: گردو درختی است که بیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد و برای رشد کامل و بهینه به نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد.
 • آبیاری: نحوه و مقدار آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، نهال گردو به هفته ای 2.5 لیتر آب نیاز دارد.
 • کوددهی: به گلدان گردوی خود در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. به میزان 3 تا 4 کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید. به آرامی کود را اطراف درخت پخش کنید. کود را با فاصله 45 سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایید.
 • آفات و بیماری ها: از بیماری های مهم درخت گردو می توان به آنتراکنوز، بلایت، پوسیدگی ریشه ، شانکر ، لکه برگی و مرگ گیاه که از نوک برگها و ریشه آغاز می شود اشاره کرد.
شرایط محیطی مورد نیاز کاشت درخت گردو
چه شرایطی برای کشت درخت گردو نیاز دارد
برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.