فروشگاه

رتبه نخست استان قزوین در تولید کشمش

فهرست مطالب

رتبه نخست استان قزوین در تولید کشمش

1402/06/04

امروز شنبه مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: استان قزوین در کشور در زمینه تولید کشمش رتبه نخست و در تولید انگور رتبه دوم را دارد.

محمد پیله فروش گفت: از سطح ۳۳ هزار و ۲۸۵ هکتار برداشت انگور آغاز شده است. از این میزان سطح زیر کشت باید ۳۳۰ هزار تن محصول برداشت شود.

روابط عمومی جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: از باغات این استان ۳۳ هزار و ۲۸۵ هکتار آن به محصول انگور اختصاص دارد که ۳۲ هزار و ۶۶۱ هکتار آن بارور و ۶۲۴ هکتار آن غیر بارور است.

ایشان گفت: در هکتار عملکرد این محصول بطور متوسط ۱۰ تن برآورد میشود. بیش از ۷ هزار هکتار به صورت داربستی و نوین احداث و در حال بهره برداری از این میزان سطح زیرکشت بوده و بقیه باغات به صورت سنتی است.

پیله فروش عنوان کرد: تولید این محصول در سال‌های گذشته بطور متوسط ۳۵۰ هزار تن بوده در سال جاری این میزان بخاطره خسارت سرمازدگی و مشکلات اقلیمی کاهش داشته است.

ایشان گفت: ۷۰ درصد انگور تولید شده به صورت کشمش ، ۲۵ درصد تازه‌خوری و ۵ درصد نیز به صورت فرآورده‌های جانبی نظیر شیره، آبغوره و کنستانتره استفاده می‌شود.

در پایان ایشان ادامه داد: در کشور استان قزوین در تولید کشمش رتبه نخست و در تولید انگور رتبه دوم دارد. در استان از نیمه دوم مرداد ماه عملیات برداشت انگور آغاز و تا اواخر مهر ماه ادامه خواهد داشت.