فروشگاه

جلبک دریایی چه کودی است؟

فهرست مطالب

جلبک دریایی چه کودی است

مدت زمان مطالعه : حدود 2 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

کود جلبک دریایی به عنوان گنجینه‌ای که از دل طبیعت به دست می‌آید، خواص بی شماری دارد. این ماده ارگانیک که منبعی غنی از مواد آلی و معدنی می‌باشد، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به طبیعت بزند، استخراج می‌شود.

ویژگی های منحصر به فرد عصاره جلبک دریایی و تاثیر این ماده بر روی سلامت و زیبای انسان دارد،  باعث می شود خانواده در کشورهای پیشرفته این آیتم متفاوت را به سد غذایی خود اضافه کنند.

 

عصاره جلبک دریایی چیست؟

جلبک دریایی یک نوع گیاه است که در بخش‌ های مختلفی از دریاها و اقیانوس‌ ها رشد می‌کند. این گیاه در بخش‌ های کم‌ عمق آب به رنگ سبز و در بخش‌ های عمیق به رنگ قهوه‌ ای درمی‌آید.

انواع ترکیبات آلی از قبیل ریز  مغذی‌ ها و درشت مغذی‌ ها در جلبک دریایی وجود دارد. این ماده طبیعی سرشار از پروتئین،کربوهیدرات، ویتامین و انواع و اقسام مواد معدنی می‌باشد. جلبک دریایی همچنین حاوی مقادیر قابل‌ توجهی از سیتوکینین، اکسین، بتائین و  الیگوساکاریدها است.

 

عصاره جلبک دریایی برای کشاورزان و مزارع

اضافه کردن عصاره جلبک دریایی به زمین کشاورزی یا باغ موجب تغییر و تحولاتی در بافت خاک می‌ شود. این تغییر و تحولات به طور عمده مثبت و به نفع خاک و گیاه می‌ باشد. در واقع جلبک دریایی مانند یک کمپوست قوی عمل کرده و به نوعی خاک را از نو می‌ سازد. همچنین کربوهیدارت‌های پیچیده‌ای که در کود جلبک دریایی وجود دارد، به خاک جان دوباره‌ای می‌بخشد.

 

مزایای عصاره جلبک دریایی

 • افزایش فعالیت‌های آنتی اکسیدانی در گیاه

استفاده از جلبک دریایی به عنوان کود طبیعی در بافت زمین‌ های کشاورزی، کمک شایانی به افزایش فعالیت‌ های آنتی اکسیدانی در خاک می‌کند. این موضوع نقش مهمی در بالا بردن کیفیت زندگی گیاه و محصولاتی که به عمل می‌آورد، دارد

جلبک دریایی
مزایای جلبک دریایی
 • شیرین شدن میوه‌ها

یکی از خواص منحصر به فرد جلبک دریایی برای خاک، کمک به جذب قند طبیعی توسط گیاه می‌ باشد. از طرفی قندی که گیاه از خاک جذب می‌ کند، باعث عمل آمدن میوه‌ ها و دیگر انواع محصولات کشاورزی شیرین‌ و خوش‌طعم می‌شود.

 • کمک به پیوند موفقیت‌آمیز در گیاهان

عصاره جلبک دریایی دارای مقادیر قابل‌ توجهی از هورمون‌ های طبیعی می‌ باشد. این موضوع در پیوند زدن گیاهان و درخت‌ها با هم نقش بسزایی دارد. در واقع وجود کود جلبک دریایی در خاک، درصد موفقیت در فرآیند پیوند گیاهان را به میزان چشمگیری بالا می‌برد.

 • محافظت از گیاه در مقابل آفت‌ها

وجود کود جلبک دریایی  در خاک زمین‌ های زراعی و باغ‌ ها، موجب ضخیم شدن دیواره‌ های سلولی گیاهان می‌ شود. این موضع گیاه را در مقابل آفت‌ ها و انواع دیگر بیماری‌ های گیاهی حفظ می‌ کند.

 

کاربرد کود جلبک دریایی در صنعت کشاورزی

جدا از کاربردی که جلبک دریایی در صنایع غذایی و حوزه‌های درمانی دارد، صنعت کشاورزی نیز به طور گسترده از این ماده با ارزش بهره می‌برد. در واقع مزیتی که جلبک دریایی به عنوان کود برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها دارد، دلیل ما برای معرفی این ماده طبیعی است.

از سالیان خیلی دور مردمانی که در مناطق ساحلی زندگی می‌کرده‌اند ، به خواص بی‌نظیر جلبک دریایی و تأثیری که این ماده بر روی خاک و گیاه دارد ، پی برده‌اند. در آن زمان از جلبک دریایی به عنوان مهم‌ترین تقویت‌کننده زمین‌های زراعی استفاده میشده و اکنون این ماده عنوان کود ارگانیک را به خود گرفته‌است.

مزیت های کود جلبک دریایی

 • استفاده از جلبک دریایی در هنگام کاشت می‌تواند باعث افزایش جوانه زنی در گیاهان شود.
 • در صورتی که قلمه‌ها را در محلول رقیق شده جلبک دریایی قرار دهند ریشه دهی آن‌ها افزایش می یابد و کشت قلمه‌ها با موفقیت بیشتری مواجه میشوند.

  مزیت های کود جلبک دریایی
  ایا جلبک دریایی مزیت هم دارد ؟؟؟
 • استفاده از جلبک دریایی در مراتع باعث افزایش جذب مواد غذایی و کیفیت نهایی محصول می‌شود.
 •  استفاده از کود جلبک دریایی،باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر سرما و یخ زدگی، بیماری‌ها و شرایط پرتنش، میشود.
 • جلبک دریایی با تقویت رشد گیاهان از هجوم آفات و بیماری‌ها به گیاهان جلوگیری می‌کند.
 • کودهای جلبک دریایی را می‌توان در باغ‌های ارگانیک استفاده کرد و این کودها قادرند بسیاری از عناصر ریز مغذی را به صورت کلاته در اختیار گیاهان قرار دهند.

 

 

 

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به  ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.